VPN na Androida – Bezpieczeństwo w sieci niezależnie od lokalizacji!

To dylemat każdego podróżującego: wykorzystać cenny pakiet mobilnych danych, czy połączyć się z publicznym Wi-Fi, zdając sobie sprawę z ryzyka? Czy może jest inne rozwiązanie? VPN na Androida!

Logowanie się do publicznej sieci Wi-Fi jest bardziej ryzykowne, niż wydaje się większości użytkowników. Założenie darmowej, publicznej sieci Wi-Fi jest prostym procesem dla każdego z działającym komputerem i odrobiną szarych komórek, a także stanowi ulubioną rozrywkę profesjonalnych hakerów.

W czym zatem tkwi niebezpieczeństwo? Gdy logujesz się do niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, twoje dane są przesyłane przez Internet bez żadnej formy szyfrowania. Oznacza to, że host sieci Wi-Fi może zobaczyć, jakie dane przesyła i odbiera twój komputer. Oczywiście, wielu hostów to poważne firmy, niekryjące żadnych niecnych zamiarów, ale co, jeśli darmowe Wi-Fi „Starbucks” do którego się logujesz nie należy wcale do Starbucksa, ale jest to czyjś router zainstalowany za rogiem? Oznacza to, że każdy e-mail, każde hasło i każda prywatna rozmowa może zostać odczytania bez twojej wiedzy.

Zaszyfrowane połączenia przez VPN

Połączenie VPN na Androida jest tutaj sprawdzonym rozwiązaniem. Połączenia VPN są automatycznie szyfrowane – nie uniemożliwia to „podpięcia” się pod twoje połączenie internetowe, ale pozostawia bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że ktoś może być w stanie odczytać twoją wiadomość albo zdobyć dane twojego konta bankowego.

Podróżujesz ze sporym pakietem mobilnych danych i niepotrzebne ci publiczne Wi-Fi? Mimo to, zalecane jest korzystanie z mobilnej sieci przy pomocy serwera VPN. Szyfrowanie oferowane przez połączenie VPN chroni cię przez osobami, które są nieco zbyt ciekawe, co robisz w sieci. Dodatkowym plusem jest fakt, że VPN uniemożliwia stronom i usługom internetowym zbieranie danych reklamowych na twój temat, pozwalając osiągnąć anonimowe surfowanie.

Streaming przez VPN za granicą

Używanie VPN na smartfonie ma również inne zalety. Poza ochroną danych, VPN może zostać użyty do streamingu zawartości, która jest niedostępna w regionie, w którym się znajdujesz. Nazywamy to omijaniem geoblokad i jest to możliwe dzięki VPNom. Streaming z amerykańskiej wersji Netflix na smartfonie znajdując się na lotnisku w Azji jest proste, podobnie jak korzystanie z usługi VPN na twoim telefonie. Większość usługodawców VPN oferuje dedykowane aplikacje na smartfony, zaprojektowane tak, aby VPN był gotowy do użycia w zaledwie kilka chwil. Idealne rozwiązanie dla początkujących użytkowników VPN!

Dla osób lepiej zorientowanych w świecie VPN, interesujące może być połączenie OpenVPN. OpenVPN to tzw. aplikacja open source, ułatwiająca ręczne połączenie z wybranym usługodawcą VPN. Większość z nich oferuje przygotowane profile dla OpenVPN, gwarantując szybki dostęp do ich usługi.

Możesz dowiedzieć się, który usługodawca VPN oferuje najlepsze wsparcie dla Androida (a także innych typów smartfonów), zaglądając na naszą listę!

Podziel się opinią

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments