NordVPN

6 min read
4.5
Odwiedź NordVPN
NordVPN
4.5
Price
$5.75 p/m
Overview
Użytkownikom szukającym solidnej usługi VPN za rozsądną cenę zalecamy przyjrzenie się NordVPN. Zwłaszcza przy obecnej wyjątkowej ofercie na dwa lata, prezentowaną przez VPNPołączenie!
Support

Ocena

Total Rating
4.5
Speed
4.5
Apps
4.5
Privacy and Security
4.5
Customer support
4.3
Servers
4.8

Właściwości

Software Windows, Mac OS X, Linux, Android, iOS iPhone-iPad
price $5.75 per/month
Payment methods PayPal, Bitcoin, Alipay
Speed 9 / 10
Protocols OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec, IKEv2
Simultaneous connections 6
Based In Afganistan
Jurisdiction Afganistan - Five Eyes (United States, United Kingdom, Australia, Canada, and New Zealand)

NordVPN – recenzja

Usługodawca VPN bez dobrej sieci serwerów jest… no cóż, w zasadzie żadnym usługodawcą. NordVPN doskonale zdaje sobie z tego sprawę i od jakiegoś czasu w dość intensywnym tempie rozwija swoją sieć. Nadal zdecydowanie przeważają serwery w Europie, jednak ich liczba na innych kontynentach stale rośnie. Zwłaszcza w USA, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich zainteresowanych streamingiem amerykańskiego Netflix czy BBC iPlayer bez ograniczenia przez geoblokady czy szybkość transferu.

Na chwilę pisania recenzji, NordVPN posiada 2245 serwerów położonych w 56 różnych krajach. Większość znajduje się wewnątrz Europy, jednak liczba na obu kontynentach amerykańskich to już ponad 900. Azja i Bliski Wschód pozostają odrobinę z tyłu, co jednak nietrudno wytłumaczyć, biorąc pod uwagę, czego szuka większość użytkowników.

Screen of NordVPN server locations    Nearest server connection screen

Aplikacje NordVPN

NordVPN posiada dostępne aplikacje dla prawie każdego systemu operacyjnego. Anonimowane surfowanie przez VPN na Androida czy iOS to pestka i podobnie, jak wersje na komputery Windows czy OS X, aplikacje są łatwe w instalacji oraz obsłudze. Użytkownicy Linux są w trochę mniej komfortowej sytuacji – ich wersja wymaga odrobinę większej wiedzy technicznej. Jednak oczywiście raczej nie będzie to problemem dla przeciętnego użytkownika Linux, zwłaszcza biorąc pod uwagę poziom poradników dla tego systemu.

Użycie aplikacji VPN jest proste. Wszystkie wersje przy pierwszym uruchomieniu korzystają z domyślnych ustawień, gwarantując natychmiastowy dostęp do VPN. Zmiana serwerów oraz krajów to kwestia jednego kliknięcia/przycisku, po którym aplikacja automatycznie wybiera najbardziej wydajny serwer.

Drobną wadą tych łatwych w obsłudze aplikacji jest fakt, że brakuje im nieco bardziej zaawansowanych opcji oferowanych przez inne usługi VPN, którym możesz przyjrzeć się tutaj.

Account and settings screen    Accounts and Settings NordVPN for Windows

Geoblokady

Omijanie geoblokad jest relatywnie proste przy użyciu NordVPN. Firma oferuje nawet w tym celu specjalną funkcję „Smartplay”, która w zasadzie jest wbudowanym proxy zaprojektowanym, aby przekierować twój sygnał obok geoblokad i prosto do serwisów streamingowych jak Netflix. Należy przy tym wspomnieć, że funkcja ta działa jedynie w wersjach Windows i OS X, a także w ograniczonym stopniu na Androidzie.

Sposób działania Smartplay opiera się na połączeniu normalnego połączenia VPN z dynamicznym DNS, poprawiając szybkość transferu przez twoje połączenie. Smartplay jest jednym z domyślnych ustawień w wymienionych wersjach aplikacji, więc zalecamy jej wyłączenie, jeśli masz inne plany niż wieczór z amerykańskim Netflix.

Jeśli już o tym mówimy – NordVPN, podobnie jak inni usługodawcy, jest nieustannie zwalczany przez duże serwisy streamingowe, przez co konieczna jest regularna aktualizacja serwerów (i powiązanych z nimi adresów IP). NordVPN jest na tym polu szczególnie aktywny, przez co jest interesującą opcją dla osób spoza USA zainteresowanych oglądaniem amerykańskiej wersji Netflix ze swoich domów. Większość popularnych lokalizacji w USA posiada w pobliżu serwery NordVPN, dzięki czemu znalezienie sprawnie działającego w tym celu VPNa jest proste.

Szybkość

NordVPN reklamuje się jako „najszybszy usługodawca VPN na świecie”, jednak ilość prawdy w tym stwierdzeniu zależy tak naprawdę od konkretnego serwera. Szybkość potrafi być doskonała, po czym drastycznie spaść gdy serwer jest pod dużym obciążeniem. Poszczególni użytkownicy mogą szybko zmienić serwery w poszukiwaniu lepszej szybkości, jednak tego typu sytuacje odrobinę podważają deklarację NordVPN.

Jakich więc szybkości dokładnie mogą się spodziewać użytkownicy NordVPN? W skrócie – zazwyczaj porządnych, często nawet bardzo dobrych, jednak ostateczna odpowiedź jest zawsze zależna od odległości od używanego serwera, celu jego użycia itd. Streaming generalnie działa dobrze, pobieranie przez BitTorrent idzie jak burza i większość serwerów jest bardzo stabilnych. Dzięki temu jakość usługi jest bez wątpienia bardzo dobra, ale nie „najszybsza”, a przynajmniej nie zawsze.

NORD Speedtest local server

NORDVPN Speedtest US server

Speedtest resultaat zonder VPN

Opłaty

VPNPołączenie.pl ma zaszczyt zaprezentowania wam wyjątkowej oferty z NordVPN: dwurocznej subskrypcji, której nie znajdziecie w ich sklepie. Zaoszczędzi ona wam 66% i oferuje NordVPN za $3.99 (ok. 15 zł) miesięcznie. Oprócz tego NordVPN oferuje trzy standardowe oferty, z których najtańszą jest roczna subskrypcja za $6.99 (ok. 25 zł) miesięcznie. Krótsze subskrypcje są możliwe, ale droższe: $11.95 (ok. 40 zł) za jednorazową subskrypcję na miesiąc, lub $9 (ok. 35 zł) miesięcznie w przypadku umowy na pół roku.

Jeśli wolisz najpierw przetestować usługę przed zapłaceniem, NordVPN oferuje darmowy, trzydniowy okres próbny. Jeśli to nadal nie wystarczy do zdecydowania się na długoterminową umowę, z pomocą przychodzi gwarancja zwrotu pieniędzy do 30 dni.

Screen Shot of Nord VPN's super deal

Prywatność i bezpieczeństwo

Głównym sensem istnienia VPN jest oczywiście poprawa prywatności i bezpieczeństwa, jak więc wypada na tym polu NordVPN w porównaniu z innymi? Z radością możemy powiedzieć, że firma prezentuje się pod tym względem dość porządnie. Założona w Panamie i ze ścisłą polityką braku logów, większość użytkowników może czuć się raczej bezpiecznie korzystając z ich usługi. Protokoły szyfrowania budzą jeszcze większe zaufanie – NordVPN używa większości nowoczesnych protokołów jak OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec i, od niedawna, IKEv2/IPSec.

Ten ostatni oferuje najlepsze dostępne obecnie zabezpieczenia – jest domyślnym wyborem Apple do ochrony ich aplikacji iOS oraz MacOS – i sprawia, że NordVPN jest jednym z najbezpieczniejszych VPNów na rynku. Drobna uwaga do użytkowników Windows i VPN na Androida – z jakiegoś powodu te systemy operacyjne preferują OpenVPN zamiast IKEv2/IPSec, jednak można to rozwiązać kilkoma kliknięciami.

Aplikacje NordVPN posiadają opcję „przełącznika” kill-switch, jednak jest ona obiektem dyskusji wśród użytkowników. Kill-switch po prostu odłącza aplikacje korzystające z połączenia VPN gdy jest ono utracone, jednak nie wydaje się blokować intruzów przed działaniem na twoim komputerze, gdy aplikacje są odłączone. Przez to możliwe jest, że dane są przesyłane bez szyfrowania (i/lub bez zgody użytkownika) po aktywacji przełącznika. Jak dowiedzieliśmy się, NordVPN pracuje nad tym, jednak nie wprowadził jeszcze poprawek w życie.

Przyglądając się pozostałym opcjom bezpieczeństwa, znajdujemy interesujące rzeczy jak możliwość użycia przeglądarki TOR przez VPN, co sprawia, że już zaszyfrowane dane uzyskują jeszcze jedną warstwę zabezpieczeń. Przeciętni użytkownicy TOR raczej niechętnie przyjmą ten pomysł, ponieważ zarówno TOR jak i dodatkowe szyfrowanie poważnie spowolnią szybkość połączenia, jednak dla osób potrzebujących maksymalnej ochrony dla ich aktywności w sieci zainteresowanie tą opcją zapewne nie zaszkodzi.

Więcej na temat testowania swojego połączenia VPN możesz znaleźć w naszym artykule na ten temat.

DNS leak test screen Nord VPN

Torrenty i Netflix

Jednym z mocnych punktów NordVPN jest ich wsparcie w omijaniu geoblokad na dużych serwisach streamingowych jak amerykański Netflix czy brytyjski BBC iPlayer – bardzo ceniona zaleta przez większość użytkowników VPN. Znalezienie serwera VPN do uzyskania dostępu do serwisu jak amerykański Netflix jest banalnie proste, a szybkości transferu często robią wrażenie.

Użytkownicy BitTorrent również będą zadowoleni – poziom szyfrowania NordVPN jest z najwyższej półki i nigdy nie wykryto żadnego wycieku DNS, dzięki czemu jest pewnym rozwiązaniem, jeśli zależy ci na prywatności w sieci.

Wsparcie klienta

Wsparcie klienta NordVPN to porządna obsługa 24/7. Poza czatem i pytaniami na portalu, można znaleźć również pokaźną listę poradników, które pomogą w odpowiedzi na podstawowe pytania.

Podsumowanie

Osoby szukające pewnej usługi VPN za rozsądną cenę (nie zalecamy używania darmowego VPN) zdecydowanie powinny przyjrzeć się NordVPN. Aplikacje firmy są proste w obsłudze, choć mogą być nieco za proste dla niektórych użytkowników. Pod kątem bezpieczeństwa, firma nieustannie pracuje nad jakością szyfrowania i prywatności – dodanie najnowszego szyfrowania IKEv2 zdecydowanie poprawia jakość i pewność usługi, a znalezione usterki (jak np. te dotyczące bezpieczeństwa opcji kill-switch) są traktowane poważnie i priorytetowo.

Koszty są bardzo rozsądne, zwłaszcza po skorzystaniu z jednej z wielu promocyjnych ofert. Dodając do tego trzydniowy okres próbny, można łatwo dojść do wniosku, że NordVPN prezentuje ofertę, której trudno odmówić.

Leave a Reply