Recenzja Goose VPN

7 min czytania
GOOSE VPN
3
Cena
€1.80 na miesiąc
W skrócie
GOOSE VPN, holenderski VPN. Jednak usługa oferuje nierównomierną wydajność i niewiele serwerów za dość wysoką cenę.
Obsługa

Ocena

Ocena łączna
3
Prędkość
2.9
Aplikacje
3.2
Prywatność i Bezpieczeństwo
3.5
Obsługa klienta
2.3
Serwery
3.0

GOOSE VPN jest holenderskim dostawcą, który działa na rynku VPN od kilku lat. Na pierwszy rzut oka ich oferta wydaje się dość interesująca. Jednak podczas testowania ich usług szybko stwierdziliśmy, że tak naprawdę nie są one odpowiednie dla dostawców premium. Jest kilka rzeczy, które firma robi dobrze: posiadają i i zarządzają własnymi parkami serwerów. Nie znajdziemy tutaj dzierżawionych serwerów. Takie podejście ma jednak wady: oznacza, że trzeba pracować nad utrzymaniem serwera. Na tym polu GOOSE VPN wyraźnie kuleje. Stabilność serwerów i przede wszystkim szybkość pozostawiają wiele do życzenia.

GOOSE VPN posiada 57 serwerów w 26 krajach na całym świecie. To niewielka liczba w porównaniu do niektórych dostawców premium. Wystarczy jednak, aby posiadać serwery w najpopularniejszych lokalizacjach VPN. Większość serwerów znajduje się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Poza Holandią, Wielką Brytanią i USA inne lokalizacje muszą zadowolić się jednym lub dwoma serwerami. GOOSE VPN nie posiada serwerów w lokalizacjach takich jak Rosja i Chiny, ale należało się tego spodziewać. Prawo w tych krajach albo zabrania korzystania z VPN, albo prywatność jest praktycznie niemożliwa do zagwarantowania. Serwery są osobno oznaczone do P2P lub przesyłania strumieniowego, co jest całkiem użyteczne.

Lista serwerów Goose VPN
Serwery Goose VPN w Holandii
Mapa serwerów Goose VPN

Aplikacja GOOSE VPN

Konfiguracja GOOSE VPN jest łatwa i prosta. Większość kroków jest oczywista i powinieneś być online po kilku kliknięciach. Zagłębiając się w aplikację zauważyliśmy, że nie oferuje ona wszystkich zaawansowanych funkcjonalności, które znajdziemy u konkurencji. Przykładowo: aplikacja posiada mapę pokazującą lokalizacje serwerów. Nie jest ona jednak klikalna, nie da się połączyć z danym serwerem lub przejrzeć ich listy. To tylko ładnie wyglądająca mapa, nic więcej. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja wybiera “inteligentną listę serwerów”. Powinna ona automatycznie połączyć Cię z najlepiej działającymi serwerami. Z jakiegoś powodu działa to jednak źle i lepiej jest spróbować samodzielnie znaleźć względnie pusty serwer.

Przełączanie między serwerami VPN zwykle działa, ale czasami pojawia się błąd wskazujący na niemożność połączenia. Problem może być rozwiązany przez ponowne naciśnięcie przycisku połączenia, ale wolelibyśmy, żeby nie pojawiał się w ogóle. Aplikacja wyraźnie wyjaśnia wszystkie dostępne funkcje, nawet jeśli są one nieco ograniczone. Bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy chcą skorzystać z zaawansowanych ustawień, mogą zdecydować się na użycie OpenVPN zamiast aplikacji GOOSE VPN. Na stronie GOOSE VPN dostępny jest szczegółowy przewodnik dotyczący konfiguracji.

GOOSE VPN na Androida i iOS działa prawie tak samo jak wersja desktopowa. Aplikacja jest prosta w użyciu i działa całkiem nieźle. Jeśli jednak chcesz mieć nieco większą kontrolę nad takimi rzeczami, jak bezpieczeństwo i protokoły, na urządzeniach mobilnych tych funkcjonalności całkowicie brakuje. Jest to dość duży niedopatrzenie i sprawia, że wersje aplikacji na Androida i iOS naprawdę nie trafiają w sedno.

Obejście Geoblokowania

GOOSE VPN nie reklamuje się, jako usługa oferująca obchodzenie geoblockingu. I nie bez powodu: sieć działa tylko na kilku serwerach. Specjalne serwery do streamingu są specjalnie oznaczone, ale w większości omijają one tylko proste geoblokady, takie jak Youtube. Jeśli chcesz oglądać Netflix US lub BBC iPlayer, źle trafiłeś. Przy wielu zabawach udało nam się uruchomić Netflix (z lagami), ale oglądanie BBC iPlayer nie wchodziło w rachubę. Jeśli dodasz to do miernej wydajności większości serwerów, GOOSE VPN nie jest rekomendowaną przez nas siecią VPN do oglądania Netflix US.

Prędkość

GOOSE VPN zarządza własnymi serwerami, ale niestety nie oznacza to, że działają one bardzo dobrze. Nasze pierwsze testy przy użyciu “Smart Server Browser” przyniosły bardzo rozczarowujące wyniki. Zaskakująco, były to wyniki testów na serwerze holenderskim, znajdującym się niedaleko naszej lokalizacji. Oczekiwaliśmy, że ten serwer da nam znacznie lepsze wyniki niż np. serwery w Stanach Zjednoczonych. Z jakiegoś dziwnego powodu następny test, który przeprowadziliśmy na serwerze przesyłania strumieniowego w Wielkiej Brytanii, dał nam znacznie wyższe prędkości. Dobrze działającego serwera trzeba się dość długo naszukać, więc miejcie to na uwadze, rozważając GOOSE VPN.

Zazwyczaj oczekujemy, że połączenia w lokalizacjach dalej od nas będą działać relatywnie gorzej niż w pobliżu. Holenderski serwer P2P zapewniający nam prędkość pobierania 7,5 Mb/s jest po prostu dziwny. Zwłaszcza, że późniejsze przełączenie się na serwer streamingu, który daje nam ledwie przyzowoitą wydajność. Ten drugi serwer nie pojawił się jednak na “Smart Server List”. Mieliśmy podobne doświadczenia w testowaniu połączeń w innych krajach. Dostępne są serwery o przyzwoitej wydajności, ale naprawdę trzeba się postarać, żeby je znaleźć.

Test prędkości serwera Goose VPN P2P
Test prędkości serwera strumieniowego Goose VPN
Test prędkości serwera Goose VPN w Wielkiej Brytanii
Test prędkości serwera strumieniowego Goose VPN w Wielkiej Brytanii
Test prędkości serwera strumieniowego Goose VPN w USA

Cena

Jeśli chodzi o cenę, Goose VPN ma 3 opcje, podobnie jak większość dostawców na rynku:

  • Plan miesięczny to 9,99 Euro miesięcznie;
  • Za roczną subskrypcję zapłacisz 4,99 euro miesięcznie, a otrzymasz 7-dniowy okres próbny;
  • A najlepsza oferta będzie Cię kosztować 1,80 euro miesięcznie za 5-letnią subskrypcję!

Jednak po przeczytaniu tekstu zapisanego drobnym drukiem w umowie użytkownika przekonujemy się, że GOOSE VPN zastrzega sobie prawo do podjęcia działań w przypadku nadużycia usługi. Jest to możliwe jednak tylko wtedy, jeśli samodzielnie wykorzystacie ponad jeden procent całkowitego transferu danych. Jeśli tak się stanie, GOOSE VPN skontaktuje się i poprosi o zmniejszenie zużycia lub zaoferuje wyższą cenę subskrypcji, w zależności od wykorzystania. Jednak aby przekroczyć limit należałoby zużyć bardzo duże ilości danych, więc wydaje się to rozsądne.Plany i ceny subskrypcji Goose VPN

Prywatność i Ochrona

GOOSE VPN wykorzystuje najpopularniejsze protokoły bezpieczeństwa w IKEv2, L2TP / IPSec i OpenVPN. Wszystkie wydają się działać zgodnie z przeznaczeniem i odpowiednio zabezpieczać połączenie. W naszych testach nie znaleźliśmy żadnych oczywistych wycieków. Zauważyliśmy, że aplikacja czasami traci połączenie podczas przełączania serwerów. Co bardziej alarmujące: wydaje się, że funkcja Kill Switch nie zawsze prawidłowo zamyka połączenie. Radzimy zachować ostrożność przy zmianie serwerów, i upewnić się że nie są uruchomione żadne programy, z których mogłyby wyciec Wasze dane osobowe. Funkcja Kill Switch nie jest również dostępna w żadnej z aplikacji mobilnych, co jest po prostu dziwne. Podczas przeglądania na telefonie komórkowym masz największą szansę na utratę połączenia, więc funkcjonalność Kill Switch ma tutaj zastosowanie. Jej brak w aplikacjach mobilnych to dziwne niedopatrzenie.

GOOSE VPN traci także naszą rekomendację, jeśli chodzi o prywatność i logowanie. Na swojej stronie internetowej podkreślają politykę braku logów. Lokalizacja w Holandii stanowi problem, ponieważ kraj ten jest częścią Sojuszu Dziewięciu Oczu (9 eyes). Oznacza to, że jeśli jeden z krajów w Sojuszu Dziewięciu Oczu prosi o informacje od dostawcy, jest on zmuszony je podać. Jest to najmniej nieidealna sytuacja. Polityka braku logów na stronie internetowej jest jasna w swoim brzmieniu. GOOSE VPN nie będzie przechowywać danych o żądaniach DNS użytkowników, danych sesji, używanych serwerach ani adresach IP używanych do logowania do VPN. GOOSE VPN zapisuje informacje o tym, ile danych zużywasz, co jest związane z zasadami dozwolonego użytku, o których wspominaliśmy wcześniej.

Wybór protokołu połączenia VPN Goose
Funkcja wyłącznika awaryjnego Goose VPN
Ustawienia aplikacji Goose VPN

Torrenty i Netflix

GOOSE VPN jest dość dobrym wyborem do korzystania z Peer 2 Peer. Oferuje przyzwoicie działające serwery w kilku krajach, które pozwalają na korzystanie z BitTorrenta. Większość z tych specjalnie oznaczonych serwerów wydaje się działać całkiem nieźle. Nie wykryliśmy żadnych wycieków podczas testowania niektórych torrentów, a połączenie wyglądało dobrze. Jeśli chcecie korzystać z GOOSE VPN do Netflixa, będziecie musieli się troszeczkę namęczyć. Udało nam się uruchomić US Netflix, próbując kilku różnych serwerów. Ta sztuczka nie udała się nam jednak z BBC iPlayer. Stwierdziliśmy także poważne wahania wydajności serwera. Oznacza to, że musimy nie tylko szukać działającego serwera, ale także takiego, który zapewnia przyzwoitą prędkość.

Obsługa Klienta

Jeśli napotkamy problemy z VPN, GOOSE VPN ma dostępną 24-godzinną obsługę klienta przez czat. Dla mieszkańców Holandii interesujące jest to, że obsługa klienta jest dostępna w ich ojczystym języku. Zauważyliśmy, że pierwszy kontakt z pomocą techniczną odbywa się zawsze w języku angielskim. Nie powinno to jednak stanowić problemu i na pewno jest to miły dodatek dla Holendrów. Obsługa czatu jest kompetentna i była w stanie pomóc w większości problemów, które przed nią postawiliśmy.

Na stronie znajduje się również sekcja FAQ, która powinna pomóc w rozwiązaniu bardziej podstawowych problemów. Zauważyliśmy, że interfejs czasami nie działa tak, jak powinien. Niektóre pytania nie otworzyły się po ich kliknięciu. Problem da się rozwiązać przez rozpoczęcie procesu od pierwszej strony, ale jest dalekie od ideału. Jeśli potrzebujesz dalszego wsparcia, dostępna jest także pomoc telefoniczna i e-mail. Możesz także poprosić o wsparcie za pośrednictwem formularza internetowego. Czat wydaje się być jednak strzałem w dziesiątkę. Wielu użytkowników twierdzi, że nie rozmawiało z rzeczywistą osobą, ale innym udało się połączyć z żywym konsultantem. Zauważyliśmy również, że na niektóre pytania odpowiada tylko bot, przesyłając link do artykułu FAQ lub przeklejając jego treść.

Samouczek Goose VPN
Samouczek Goose VPN

Wnioski

Jako holenderski dostawca VPN, GOOSE VPN jest interesującym wyborem dla mieszkańców Holandii. Dla nich zaletą jest udostępnianie informacji w ich własnym języku. Jednak przy zagłębieniu się w szczegóły, porównanie cena/wydajność w przypadku GOOSE VPN nie wypada różowo. W tej cenie dostępnych jest zbyt mało serwerów, a ich wydajność jest co najwyżej mizerna. Aplikacja desktopowa zawiera kilka błędów, a GOOSE VPN na Androida i iOS nie posiada wielu funkcjonalności. Bezpieczeństwo GOOSE VPN jest wystarczająco dobre, ale problemem jest siedziba firmy w kraju Sojuszu Dziewięciu Oczu. GOOSE VPN dość dobrze nadaje się do obejścia geoblockingu dla amerykańskiego Netflix, ale inne usługi przez większość czasu nie działają. Jeśli porównasz to wszystko do stosunkowo wysokiej opłaty abonamentowej, GOOSE VPN traci na atrakcyjności. Zwłaszcza w porównaniu z dostawcami premium, z którymi nie może konkurować.

GOOSE VPN ma potencjał do bycia dobrym dostawcą VPN. Niestety, aktualnie nie możemy go polecić ze względu na zbyt wiele uchybień. Jeśli jesteś z Holandii, możesz być zaskoczony możliwością posiadania wszystkiego w swoim ojczystym języku, ale radzimy wypróbować sieć w ramach “bezpłatnego miesiąca” przed zakupem dwuletniej subskrypcji.

Odpowiedz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie przegap naszej wyjątkowej zniżki!
Pobierz ExpressVPN!
Dni
:
Godzin
:
Minut
:
Sekund
49% zniżki + 3 miesiące gratis!
Oferta ograniczona czasowo