Jak obejrzeć VoD za granicą?

Jak obejrzeć VoD za granicą?

Mówi się, że Internet nie ma granic, ale to nie do końca prawda. Przekona się o tym każdy, kto podczas zagranicznych wojaży zechce obejrzeć polską telewizję.

Siadasz wygodnie, otwierasz laptopa, a tu niespodzianka! Zamiast czołówki “M jak miłość” na ekranie wyświetla się komunikat, że polska TV dostępna jest tylko w Polsce.

Część osób być może wpadnie w panikę, spakuje walizki i wróci do domu, ale zupełnie niepotrzebnie. Istnieją inne sposoby na rozwiązanie problemu.

Zacznij oglądać swoją ulubioną polską telewizję z dowolnego miejsca już teraz!

Dlaczego nie mogę oglądać VoD za granicą?

VoD to akronim angielskiego zwrotu Video on Demand, czyli telewizja na żądanie, lub jeśli ktoś woli, na życzenie. Chodzi o platformy internetowe, na których można oglądać ulubione programy na żywo, lub w czasie wolnym, niezależnie od telewizyjnej ramówki.

W Polsce działa kilkanaście popularnych platform VoD, z Netflixem i vod.pl na czele, niemal wszystkie rodzime stacje telewizyjne dostępne są w Sieci.

VoD.pl to serwis wideo na żądanie w Polsce

Korzystanie z nich bywa darmowe (dzięki reklamodawcom), zazwyczaj jednak konieczne jest  wykupienie abonamentu.

Chcesz powiększyć swoją bibliotekę Netflix?
Możemy pomóc!

I to by było na tyle, gdyby nie fakt, że Polacy dość często wyjeżdżają z kraju.

Wiele stron internetowych, w tym oczywiście platformy VoD, śledzi adresy IP swoich użytkowników. Gdy IP zmienia się na zagraniczne, dostęp do strony niemal automatycznie zostaje zablokowany.

Właśnie dlatego zza granicy nie można oglądać polskiej telewizji, a z Polski nie uda się uruchomić amerykańskiej wersji Netflixa lub iPlayera BBC. Lokalne strony internetowe rozpoznają “obcy” numer IP i blokują dostęp. Chodzi o przestrzeganie warunków licencji na emisję poszczególnych programów.
VoD jest zablokowane poza granicami Polski

Co zrobić, aby oglądać VoD za granicą mimo wszystko?

Jak oglądać VoD z zagranicy?

Wszystko zależy od tego, jak długo zamierzasz zostać poza granicami kraju.

Jeśli kilka dni, to być może twoja ulubiona platforma VoD  nie zdąży zareagować na zmianę adresu IP.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli jesteś jedną/jednym z 21 milionów Polaków, którzy na stałe mieszkają za granicą. Jak w tej sytuacji pozostać w kontakcie z Kuchennymi Rewolucjami?

Osobom, które na stałe osiadły gdzieś daleko od Polski, można polecić telewizję satelitarną. Wystarczy dekoder z anteną oraz regularne opłacanie abonamentu, aby oglądać polską telewizję w tym najbardziej tradycyjnym kształcie.

Wadą takiego rozwiązania jest m.in. fakt, że platformy VoD coraz częściej oferują treści przeznaczone tylko dla widzów internetowych, niedostępne dla odbiorców tradycyjnej telewizji.
Platformy VoD oferują treści wyłącznie dla widzów online

Jeśli przemieszczasz się po świecie częściej niż przeciętny człowiek, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie polski serwer proxy.

Chodzi o tzw. serwer pośredniczący, który dzięki specjalnemu oprogramowaniu może wykonywać różne operacje w Twoim imieniu. Na przykład łączy się z konkretnymi zasobami w sieci. Serwer proxy pozwala ominąć wszelkie blokady nałożone na Twój komputer, zaszyfruje również Twoje IP.

Za stabilny serwer pośredniczący prawdopodobnie trzeba zapłacić niewielki abonament, ale warto, bo na darmowych serwerach tego typu trudno na dłuższą metę polegać.
Serwer proxy szyfruje Twój adres IP

Serwery proxy różnią się między sobą stopniem anonimowości, jaką mogą zagwarantować swoim użytkownikom. Ich wadą jest fakt, że wymagają konfiguracji, która może być dość skomplikowana dla niewtajemniczonych Internautów.

Najciekawszym narzędziem, które pozwala oglądać polską telewizję za granicą jest prawdopodobnie specjalna sieć serwerów proxy, znana jako sieć VPN (Virtual Private Network).

Czym jest VPN?
Cieszymy się, że o to pytasz!

Jak działa sieć VPN?

Sieć VPN to program komputerowy, który maskuje prawdziwy adres IP użytkownika i zastępuje go swoim własnym. Jego instalacja jest dość prosta i trwa krótko.

Działanie sieci VPN odbywa się w oparciu o bazę serwerów, jakie dana sieć VPN posiada w danym kraju. Im jest ich więcej, tym sieć skuteczniejsza, szybsza i stabilniejsza.

Na przykład popularny na świecie NordVPN posiada około 6 tysięcy serwerów umieszczonych w prawie 60 krajach, w tym w Polsce. Nie jest także specjalnie kosztowne.

Korzystanie z VPN-ów jest legalne wszędzie prócz Białorusi, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin i Rosji.

NordVPN
Najlepsza sieć VPN do odblokowywania VoD

Wybierając swój VPN pamiętaj o tym, aby wybrać taki, który:

  • Ma co najmniej kilka szybkich serwerów w Polsce,
  • Priorytetowo traktuje bezpieczeństwo swoich użytkowników,
  • Zapewnia stabilne połączenie (to zależy m.in. od ilości serwerów).

W ofertach dostawców VPN znajduje się wiele tzw. dodatków, a ważniejszym z nich jest “ilość jednoczesnych połączeń“. Chodzi o to, aby wszyscy domownicy mogli podłączyć się równocześnie do tej samej sieci VPN.
ZJakie cechy posiada VPN?

Dodatkowe korzyści z sieci VPN

  • Dzięki VPN możesz oglądać kanały YouTube, programy telewizyjne, seriale i bajki dla dzieci nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
  • Łącząc się z Siecią za pośrednictwem VPN jesteś anonimowa/y i nie grożą Ci ataki hakerskie, nawet jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi.
  • Stajesz się obywatelem całego świata, a zakupów dokonujesz tam, gdzie jest najtaniej. W różnych krajach różne produkty mają różne ceny. Od Ciebie tylko zależy czy będziesz umiał/a te różnice znaleźć i dobrze wykorzystać.

A wszystko dzięki Twojej sieci VPN.

Odpowiedz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments