Facebook kontra Belgia

Facebook walczy z zakazem śledzenia w belgijskim sądzie

W tym tygodniu Facebook ponownie stanął przed belgijskim sądem, sprzeciwiając się zakazowi śledzenia wydanemu przez sąd w 2018 roku. Belgijski sąd stwierdził, że Facebook złamał belgijskie przepisy dotyczące prywatności i zagroził karą 250 000 euro dziennie, jeśli nie przestanie śledzić aktywności osób w sieci.

Proces

W 2018 roku Facebook stanął przed belgijskim sądem z powodu nielegalnego śledzenia aktywności osób w sieci – w tym osób nieposiadających konta na Facebooku. Facebook zbiera te dane w celu sprzedaży ich stronom trzeci, które następnie mogą na ich podstawie tworzyć spersonalizowane reklamy. Śledzenie aktywności osób w sieci bez poinformowania ich i uzyskania zgody łamie belgijskie prawo do prywatności, przez co sąd nakazał Facebookowi zaprzestania śledzenia aktywności belgijskich obywateli w sieci. Jeśli Facebook nie zastosuje się do nakazu, będzie musiał płacić karę 250 000 euro dziennie dopóki nie zostanie on spełniony.

Stanowisko Belgijskiego Urzędu Ochrony Danych na temat zakazu śledzenia

Belgijski Narodowy Urząd Ochrony Danych wyjaśnił powody wydanego wobec Facebooka zakazu śledzenia w e-mailu. “Biorąc pod uwagę, że społecznościowe wtyczki oraz piksele Facebooka znajdują się na milionach stron internetowych, Facebook może stworzyć sporą mapę aktywności sieciowej każdej osoby, w tym także aktywności na stronach o delikatnej tematyce, jak problemy zdrowotne, seksualność czy preferencje polityczne. Facebook następnie wykorzystuje te informacje do profilowania aktywności sieciowej użytkownika. W następnej kolejności wykorzystuje ten profil do kierowania konkretnych reklam, jak reklamy o produktach i usługach komercyjnych firm, wiadomości od partii politycznych itd.” Zdaniem Belgijskiego Urzędu Nadzorczego ds. Prywatności, Facebook nadal łamie prawo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że belgijskie przepisy chroniące prywatność stały się bardziej restrykcyjne.

Stanowisko Facebooka na temat zakazu śledzenia

Odpowiedzią Facebooka na zakaz śledzenia brzmi, że ich nowe narzędzie “Wyczyść historię” daje użytkownikom więcej informacji i kontroli nad tym, jakiego typu dane Facebooku zbiera o nich na innych stronach. Pozwala ono również odłączyć te informacje od swojego konta. “Wprowadziliśmy kilka zmian, aby ułatwić ludziom zrozumienie naszych narzędzi i ich sposobu działania, oraz wyjaśnić, jakie mogą podjąć decyzje m.in. przez nasze aktualizacje prywatności.”

Ochrona swojej prywatności w sieci

Aby odpowiednio chronić swoje dane, najlepiej jest wziąć sprawy w swoje ręce. Użycie VPNa jest prostym sposobem, aby pozostać anonimowym i bezpiecznym w sieci. Uniemożliwi to stronom internetowym zbieranie danych na twój temat czy śledzenie twojej aktywności w sieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o VPNach oraz o tym, jak działają, możesz rzucić okiem na nasz artykuł Czym jest VPN?. Jeśli chces porównać różne usługi VPN, rzuć okiem na nasz Top 10 VPNów.

Odpowiedz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments