Oprogramowanie Pegasus było przez wiele rządów używane do szpiegowania dziennikarzy i aktywistów

Oprogramowanie Pegasus było przez wiele rządów używane do szpiegowania dziennikarzy i aktywistów

Rządy kilku krajów używały oprogramowania Pegasus do masowej inwigilacji dziennikarzy, działaczy praw człowieka i adwokatów.

Wspólne śledztwo 17 organizacji pod przewodnictwem francuskiego Forbidden Stories ujawniło, że kilka światowych rządów używało opracowanego przez Izrael oprogramowania szpiegowskiego do inwigilacji swoich obywateli.

W śledztwie wzięło udział ponad 80 dziennikarzy z całego świata, m.in. z The Guardian, The Washington Post, Haaretz, Süddeutsche Zeitung, a także organizacja praw człowieka Amnesty International oraz UOKiK.

Czym jest system Pegasus?

Pegasus to złośliwe oprogramowanie szpiegowskie, które osadza się na urządzeniach z systemem iOS i Android i pozwala atakującemu uzyskać dostęp do wiadomości czatu, e-maili, zdjęć, GPS użytkownika, a także aktywować mikrofon i kamerę urządzenia zdalnie, bez wiedzy użytkownika.

Oprogramowanie zostało pierwotnie opracowane przez izraelską firmę NSO Group. Firma ta specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanego oprogramowania dla agencji wywiadowczych.

Mówi się, że pierwotnym celem oprogramowania Pegasus był nadzór nad niebezpiecznymi przestępcami i organizacjami terrorystycznymi, a dostęp do niego miały jedynie organy rządowe.
Pegasus z NSO Group prowadził nadzór

Ponad 50 000 osób było pod obserwacją

Forbidden Stories i Amnesty International uzyskały dostęp do numerów telefonów, które klienci NSO Group mogli namierzać począwszy od 2016 roku.

Lista nie zawiera nazwisk, ale dziennikarze zidentyfikowali ponad tysiąc osób z 50 krajów, które mogły być celem inwigilacji. Znalazło się na niej 65 dyrektorów firm, 85 obrońców praw człowieka, ponad 600 polityków i urzędników państwowych, ministrów, dyplomatów, wojskowych, przywódców kilku państw i premierów.

Na liście znajdują się również nazwiska 189 dziennikarzy, w tym meksykańskiego dziennikarza Cecilio Pineda Birto. Jego nazwisko zostało dodane do systemu inwigilacji na kilka tygodni przed jego zabójstwem w 2017 roku.

Lista nie precyzuje, ile urządzeń zostało zainfekowanych przez Pegasusa i czy rządy rzeczywiście prowadziły aktywną inwigilację swoich obywateli.

Jednak szczegółowa kontrola 67 telefonów wykazała: w 23 przypadkach udało się je zainfekować Pegasusem, a w 16 przypadkach rząd próbował to zrobić. Kolejne 30 wyników z różnych powodów pozostało niejednoznacznych.

Wszystkie urządzenia, na których znaleziono ślady Pegasusa, nie należały do przestępców. Pomimo tego, że NSO Group oświadczyło, że ich oprogramowanie będzie wykorzystywane wyłącznie do obrony przed działalnością przestępczą i terrorystyczną.

Śledztwo ujawniło również, że oprogramowanie szpiegowskie zostało wykorzystane do przeprowadzenia ataków na telefony dwóch kobiet, bliskich saudyjskiego dziennikarza Jamala Khashoggi, który został zamordowany w październiku 2018 roku w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule

W jednym z przypadków próba włamania do urządzenia miała miejsce na 6 miesięcy przed zamachem, w drugim – kilka dni po.

Rząd USA oświadczył, że rozkaz zamordowania Khashoggiego wydał książę Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman; oskarżeniom tym zaprzeczył Rijad.
Pegasus wykorzystywany do nadzoru ponad 50 000 osób

10 krajów określonych jako klienci NSO

Wśród 10 krajów, które zostały zidentyfikowane jako najwięksi klienci oprogramowania Pegasus opracowanego przez NSO, znalazły się: Azerbejdżan, Bahrein, Węgry, Indie, Kazachstan, Maroko, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Ruanda i Arabia Saudyjska.

Organy rządowe Meksyku złożyły ponad 15 tys. wniosków o inwigilację. Zaraz za nim plasują się Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie, które złożyły po ponad 10 tys. wniosków o inwigilację.

NSO zaprzecza bezprawnemu wykorzystaniu swojego oprogramowania

W odpowiedzi na ostatnie zarzuty, firma NSO Group oświadczyła, że:

NSO Group stanowczo zaprzecza fałszywym twierdzeniom zawartym w raporcie, z których wiele jest niepotwierdzonymi teoriami, które budzą poważne wątpliwości co do wiarygodności źródeł, jak również podstaw przedstawionej wersji.

NSO utrzymuje, że roszczenia dziennikarzy są bezpodstawne i opierają się na wyciekach danych, które nie mają żadnego związku z klientami Pegasusa (firma odmówiła ujawnienia swoich klientów).

NSO stwierdziło również, że będzie kontynuować własne śledztwo i podejmie działania, jeśli oprogramowanie rzeczywiście zostało użyte do łamania praw człowieka.

Rządy zaprzeczają, że używają programu Pegasus

Jak dotąd Węgry, Indie, Maroko i Rwanda zaprzeczyły wszelkim twierdzeniom, jakoby używały oprogramowania Pegasus do inwigilacji społeczeństwa.

Biuro premiera Węgier Viktora Orbána oświadczyło, że nic nie wie o jakiejkolwiek inwigilacji i zbieraniu danych wywiadowczych, na które powołuje się dziennikarz.

Czy zadał pan te same pytania rządom Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii, Niemiec lub Francji? Jeśli tak, to ile czasu zajęło im udzielenie odpowiedzi i jak na nią odpowiedzieli? Czy jakieś służby wywiadowcze pomagały wam w formułowaniu pytań? – tak brzmiały odpowiedzi rządów.

Władze Maroka, podobnie jak rząd Indii, zaprzeczyły, jakoby miały jakikolwiek związek z NSO Group i Pegasus.

Przedstawiciele Izraela oświadczyli, że zezwalają na eksport swoich produktów informatycznych tylko w celu walki z terroryzmem, prowadzenia dochodzeń i zapobiegania przestępstwom. Rząd Izraela nie ma dostępu do żadnych informacji zgromadzonych przez NSO Group.

Rządy Azerbejdżanu, Bahrajnu, Kazachstanu, Meksyku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej nie wydały jeszcze oświadczenia.

Aktywiści i politycy wzywają do zaostrzenia kontroli nad systemami nadzoru

Edward Snowden – były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego – nazwał już śledztwo w sprawie NSO “historią roku“. Zażądał również zakazania wszelkiego rodzaju systemów inwigilacji oraz pociągnięcia twórców Pegasusa do odpowiedzialności za śmierć i uwięzienie osób będących celem tego oprogramowania.

David Kayspecjalny sprawozdawca ONZ w latach 2014-2020 – zaproponował wprowadzenie ogólnoświatowego moratorium na sprzedaż i przekazywanie oprogramowania szpiegowskiego.

Szef Whatsapp Will Cathcart stwierdził, że oprogramowanie stworzone przez NSO jest wykorzystywane do łamania praw człowieka na całym świecie i wezwał do pociągnięcia do odpowiedzialności jego użytkowników.

Odpowiedz

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments